Kiedy oświetlenie przemysłowe daje najlepsze efekty?
Wydajność pracowników, jakość pracy i bezpieczeństwo są silnie związane ze światłem. Wiedza na ten temat pozwala realizować lepsze systemy oświetlenia hal, które prócz spełniania swojej podstawowej funkcji, mogą przynieść przedsiębiorcom realne korzyści.
Realizacja oświetlenia przemysłowego to zadanie wymagające nie tylko znajomości obowiązujących norm. Coraz istotniejszą rolę odgrywa świadomość wpływu, jaki światło wywiera na ludzkie zachowania i funkcjonowanie organizmu. Wiedzą o tym projektanci, którzy będąc na bieżąco z rozwojem nauki i technologii oświetleniowych, zwracają uwagę na korzyści ze stosowania nowoczesnych źródeł LED w halach. Ich zalety to głównie lepsza produktywność, mniejsza ilość odpadów produkcyjnych i zwiększenie bezpieczeństwa na terenie obiektu.
Światło dodaje energii
Dlaczego oświetlenie jest tak istotne dla wydajności pracowników przebywających na hali? Badacze od dłuższego czasu zajmowali się wpływem światła na ludzki organizm. Związek między jego natężeniem i barwą a wydajnością pracowników przez wiele lat pozostawał tajemnicą. Przełom nastąpił w 2002 r., kiedy profesor David Berson odkrył w oku receptor, który reguluje okołodobowy rytm życia człowieka. Chodzi o komórki zwojowe siatkówki, których stymulacja niebieskim światłem zwiększa aktywność organizmu.
– Okazało się, że światło wpływa na ludzi w większym stopniu, niż się tego spodziewano. Możliwe stało się dokładne dopasowanie systemów oświetleniowych do indywidualnych potrzeb pracowników różnych branż – mówi Dominik Wagner z firmy Lumiverso, specjalizującej się w realizacji oświetlenia diodowego obiektów komercyjnych i przemysłowych.
Odkrycie szybko zwróciło uwagę projektantów oświetlenia przemysłowego, którzy wpadli na pomysł, by z pomocą światła niebieskiego wspierać wydajność pracowników. W tym tych pracujących np. na nocnych zmianach w dużych zakładach produkcyjnych.
– Idealne w tym celu okazują się źródła LED o temperaturze barwowej 5000 K. Dłuższa ekspozycja na samo promieniowanie niebieskie może w efekcie spowodować skutek odwrotny do zamierzonego – tłumaczy Dominik Wagner. – Zastosowanie go jako odcienia światła białego sprawdza się doskonale w podnoszeniu wydajności pracowników hal.
Cały artykuł można znaleźć na: http://inteligentnybudynek.eu/artykul/article/kiedy-oswietlenie-przemyslowe-daje-najlepsze-efekty/